Lekarze i AI czyli diagnozowanie schizofrenii
Lubelscy lekarze wspólnie z naukowcami z lubelskiej politechniki sprawdzają, czy możliwe jest postawienie diagnozy za pomocą skanowania siatkówki. Chodzi o schizofrenię.
– Siatkówka jest ściśle powiązana z ośrodkowym układem nerwowym, można powiedzieć, że jest uproszczonym modelem tego, co dzieje się w mózgu – mówi dr. hab. Paweł Karczmarek, prof. uczelni, kierownik Katedry Inteligencji Obliczeniowej Politechniki Lubelskiej. Kierowany przez niego zespół, współpracując z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie, KUL-em i University of Rochester (USA) sprawdza, czy możliwe jest postawienie diagnozy schizofrenii za pomocą skanowania siatkówki.
– Dane pochodzące z siatkówki mogą być dobrym materiałem na klasyfikowanie pacjentów do grupy osób zdrowych bądź chorych – uważa naukowiec z Politechniki Lubelskiej. – Dotychczasowe badania potwierdzają istnienie w schizofrenii cieńszych warstw siatkówki. Spowodowane mogą być one jednak także innymi schorzeniami, dlatego tak potrzebna jest wyjątkowo dokładna analiza. Zdjęcia z tomografu optycznego interpretowaliśmy z udziałem zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji. Wykorzystaliśmy różnorodne modele analizy, które zwiększyły precyzję wykrywania różnic między zdrowymi osobami a pacjentami ze schizofrenią – mówi kierownik zespołu.
Jak informuje uczelnia, okazało się, że połączenie obrazowania siatkówki z technikami głębokiego uczenia opartymi na sieciach neuronowych może istotnie usprawnić diagnostykę schizofrenii.
To ważne odkrycie, które udowadnia, że cieńsze warstwy siatkówki mogą być biomarkerami schizofrenii. Pozwoli to na szybsze i dokładniejsze diagnozowanie choroby.
Współpraca naukowców z Politechniki Lubelskiej z badaczami z UMwL oraz University of Rochester jest kontynuowana. W przygotowaniu są kolejne prace dotyczące analizy siatkówki z wykorzystaniem uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji.
(oprac. jkg)