Lekarz dostanie lepsze leki
Powstaje europejska baza danych genetycznych. Będzie miała wpływ na rozwój nowych, skuteczniejszych leków i terapii. Do zasobu trafią informacje o około pięciu tysiącach Polaków.
Trwa projekt Genome of Europe (GoE), określany jako największy program genomowy UE.
Celem jest stworzenie paneuropejskiej bazy referencyjnej składającej się z minimum 100 tys. genomów reprezentatywnych dla obywateli Europy.
– Im więcej pozyskamy informacji o genomach i ogólnym stanie zdrowia przedstawicieli danej populacji, tym lepiej będzie można tę wiedzę wykorzystać. Poszukując np. mutacji, które mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na raka, chcielibyśmy wiedzieć, ile osób posiadających mutację w badanej grupie zapadło na chorobę nowotworową, a ile dożyło w dobrym zdrowiu do późnego wieku. Z kolei mając pewność, że dana mutacja ma bezpośredni związek z chorobą, można opracowywać nowe strategie terapeutyczne – opisuje projekt prof. Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, dr hab. Luiza Handschuh, podkreślając wagę powiązania zbioru informacji genetycznych z danymi klinicznymi.
I dodaje, że takie terapie celowane są już dostępne dla wielu schorzeń, a przeprowadzone przed leczeniem badanie genetyczne pacjenta pomaga lekarzowi lepiej dobrać terapię.
W ramach projektu GoE powstaną bazy reprezentatywne dla wszystkich krajów Europy, w tym dla Polski. Przy czym z założenia próbki DNA niekoniecznie muszą być zbierane w Polsce. Mogą np. pochodzić od Polaków mieszkających czy przebywających czasowo za granicą.
W projekcie bierze udział 49 podmiotów z 27 krajów. Polskimi partnerami programu są Centrum Biologii Cyfrowej i Nauk Biomedycznych – Biobank Łódź Uniwersytetu Łódzkiego oraz Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu.
Więcej o projekcie na www.naukawpolsce.pl
(oprac.jkg)