AI diagnozuje i wspiera lekarzy
Na początku roku, 2 stycznia 2025 r. w Nature Medicine, jednym z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych, opublikowano artykuł „International multicenter validation of AI-driven ultrasound detection of ovarian cancer” (Międzynarodowa wieloośrodkowa walidacja wykrywania raka jajnika za pomocą ultradźwięków sterowanych sztuczną inteligencją), którego współautorem jest prof. dr hab. n. med. Artur Czekierdowski z I Katedry i Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii USK Nr 1 – Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Najnowsze wyniki badań opublikowane w tym prestiżowym czasopiśmie są pierwszą na świecie kompleksową oceną, która weryfikuje potencjał modeli sztucznej inteligencji w diagnostyce obrazowej guzów jajnika. – Metody sztucznej inteligencji mogą potencjalnie zwiększyć wartości prognostyczne różnych badań obrazowych, co w efekcie może mieć istotny wpływ na poprawę wyników diagnostyki – mówił prof. Czekierdowski w czasie briefingu prasowego, który odbył się w czwartek 6. stycznia w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 1 w Lublinie. Profesor współpracował z lekarzami z Karolinska Institutet w Szwecji, tworząc zespół, który prowadził badania nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji w diagnozowaniu raka jajnika. Wyniki opublikowano właśnie w czasopiśmie „Nature Medicine”. Jak się okazało, AI jest w tym lepsza, nawet od wybitnych ekspertów.
Na spotkaniu z dziennikarzami mówiono o innowacyjnych metodach badawczych i poprawie diagnozowania w leczeniu raka jajnika dzięki sztucznej inteligencji. Od strony naukowej i badawczej opowiedział o tym zagadnieniach prof. Artur Czekierdowski, a praktyczne zastosowanie tych metod w działalności klinicznej i diagnozowaniu oraz leczeniu pacjentek przedstawił lek. med. Ernest Starek z Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii USK 1 – UM w Lublinie).
Połączenie najnowocześniejszych metod badawczych, wykorzystujących modele predykcyjne oparte na sztucznej inteligencji, może przewyższać zdolności prognostyczne uzyskiwane przez ekspertów w identyfikacji raka jajnika na obrazach ultrasonograficznych. Innowacyjne metody diagnostyczne w praktyce klinicznej umożliwiają lekarzom operowanie nawet najmniejszych zmian nowotworowych, co w konsekwencji wpływa na możliwość zachowania płodności u młodych pacjentek.
Z ramienia Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w briefingu uczestniczył prof. Jarogniew Łuszczki, Prorektor ds. Nauki UM.
aa