Szczepionki: „FLiRT” i grypa
Szczepionka na nową odmianę koronawirusa realnie powinna być w Polsce dostępna od listopada. W sezonie 2024/2025 ma się pojawić inna nowość – wysokodawkowa szczepionka przeciwko grypie.
– Koronawirus nigdy nie zniknął, a teraz się uaktywnił. Ale uaktywnił się na szczęście w formie Omikronu. Od dwóch i pół roku mamy do czynienia z koronawirusem w takiej lżejszej postaci. Grupa Omikronu, która teraz będzie nas atakowała, nazywa się „FLiRT” – tłumaczy dr Michał Sutkowski, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych. – Nawet osoby zaszczepione nie mają pełnej ochrony na odmianę „FLiRT”. Ten wariant koronawirsua już się wymyka szczepieniom, które mieliśmy wcześniej. Nawet szczepionka ubiegłoroczna nie jest tak bardzo skuteczna na covid-19 w obecnej postaci – dodał w rozmowie z PAP i zapowiedział, że szczepionka na nową odmianę koronawirusa realnie powinna być w Polsce dostępna od listopada.
Od 31 sierpnia do czasu wydania nowych zaleceń przez ministra zdrowia nie będzie można zapisać się na wizytę i wykonać szczepienia przeciwko COVID-19 w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej i w aptekach. Powodem – jak wynika z komunikatu Ministerstwa Zdrowia – są terminy ważności szczepionek dostosowanych do podwariantu BA.4-5 i podwariantu XBB.1.5 koronawirusa.
Specjaliści przypominają, że koronawirus z nami zostanie i tak jak w przypadku grypy, powinniśmy się przygotować na regularne szczepienia.
W zbliżającym się sezonie grypowym, po raz pierwszy w Polsce będzie dostępna szczepionka w czterokrotnie większej dawce.
– W populacji, która jest zaszczepiona szczepionką wysokodawkową, 4-krotnie silniejszą, jest o 25 proc. mniej przypadków zachorowania na grypę. A co najważniejsze, to redukcja ciężkiego przebiegu grypy, przede wszystkim zapalenia płuc – wynosi aż 64 proc. – podkreśla prof. Adam Antczak z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych.
Szczepionka wysokodawkowa przeznaczona jest dla seniorów. Badania wykazały, że wywołuje silniejszą odpowiedź immunologiczną u pacjentów w wieku co najmniej 60 lat.
Źródło: Serwis Nauka w Polsce – naukawpolsce.pl
(oprac. jkg)