Ślady sąsiedztwa starego szpitala
Mało kto wie, że przy ul. Siennej w Lublinie działała placówka ochrony zdrowia. Teraz w sąsiedztwie trwają prace archeologiczne, które odsłoniły pozostałości XIX-wiecznej zabudowy tej części miasta m.in. szpital.
W związku z robotami budowlanymi przy ul. Siennej 23 prowadzone były badania archeologiczne. To ślepa ulica na Kalinowszczyźnie, biegnąca przy murze starego cmentarza żydowskiego. Dzięki pracom odsłonięto pozostałości po parterowym, murowanym domu, który rozebrano na początku zeszłego wieku (na zdjęciu). Mieścił się tu szpital żydowski.
– Podczas badań odkryte zostały pozostałości dawnej zabudowy, w postaci reliktów części fundamentowych budynku oraz związanych z nim piwnic. Była to budowla o czterech pomieszczeniach, jej powstanie można wstępnie datować na XVIII wiek – informuje Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków i przytacza wyniki kwerendy kartograficznej z której wynika, że na przełomie XVIII i XIX wieku, wzdłuż pierzei południowej ulicy Siennej istniała zabudowa mieszkalna oraz szpital żydowski.
Chodzi o sąsiadujący z domem pod 23, budynek pod numerem 25, w którym w XIX wieku działała placówka ochrony zdrowia. Wówczas ulica Sienna sięgała mostu na Czechówce i łączyła z Jateczną. Piętrowa nieruchomość szpitalna nie miała dobrej opinii, w 1880 roku opisywano ją jako zawilgoconą, brudną i przykrytą przegniłym dachem. Nic dziwnego, że Gmina Żydowska zbierała fundusze na budowę obiektu, w którym by były lepsze warunki dla lekarzy, personelu i chorych.
Nieistniejący szpital przy ul. Siennej był poprzednikiem szpitala żydowskiego jaki w 1886 roku otwarto przy ul. Lubartowskiej. Ten przetrwał do dziś i służy ochronie zdrowia. W budynku znajdują się oddziały należące do struktury Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SPZOZ w Lublinie.
Korzystałam z informacji www.tnn.lublin.pl
(jkg)
Fot. fb/LWKZ