Możemy mieć własny oseltamiwir
Jak wynika ze statystyk, tygodniowa liczba zachorowań na grypę przekracza 200 tys. osób. Tymczasem naukowcy informują, że w ciągu kilkunastu miesięcy można w Polsce zacząć produkować na skalę przemysłową substancję czynną leku na grypę.
Oseltamiwir to substancja czynna (API), która działa najefektywniej, jeśli zostanie podana w ciągu pierwszych 48 godzin od wystąpienia objawów grypy. Już po pierwszym podaniu zmniejsza ryzyko powikłań i sprawia, że organizm szybciej radzi sobie z infekcją.
– Polska ma technologię produkcji oseltamiwiru. W ciągu 12-18 miesięcy moglibyśmy podnieść skalę, zwalidować proces i uruchomić produkcję. Jeśli teraz ruszylibyśmy z wdrożeniem, już za rok, w kolejnym sezonie grypowym, możemy mieć w Polsce własny oseltamiwir. Bez obaw o przerwane łańcuchy dostaw, bez nerwowego poszukiwania leków – informuje Wojciech Maszewski, dyrektor Departamentu Produktów Farmaceutycznych Instytutu Chemii Przemysłowej.
W Polsce, podobnie jak w większości krajów europejskich, substancje czynne nie są produkowane na masową skalę, ale masowo sprowadzane od zewnętrznych, głównie azjatyckich, dostawców. Oseltamiwir produkowany jest dziś przede wszystkim w Chinach i Indiach.
Tymczasem, w związku z masowymi zachorowaniami w kraju, w aptekach są problemy z dostępnością leków na grypę.
– Jeśli Polska chce zapewnić swoim obywatelom bezpieczeństwo lekowe, musi postawić na własną produkcję strategicznych substancji czynnych – uważa dyrektor Maszewski cytowany przez Polską Agencję Prasową.
Więcej o produkcji polskiego oseltamiwiru w serwisie Nauka w Polsce – naukawpolsce.pl
(oprac. jkg)