Kiedy architekt bada szpital
Lubelski naukowiec dr Rafał Strojny z Politechniki Lubelskiej zbadał szpitalne projekty architektoniczne. Jego praca doktorska na temat nowoczesnych trendów w projektowaniu europejskich specjalistycznych placówek zdobyła prestiżową nagrodę. – Architektura szpitali ma ogromny wpływ na komfort pacjentów, pracę personelu medycznego oraz jakość usług medycznych – mówi i dodaje, że nawet w małej klinice dentystycznej czy przychodni można zepsuć dużo rzeczy
Praca doktorska dr inż. Strojnego na temat nowoczesnych trendów w projektowaniu europejskich specjalistycznych szpitali zdobyła Architektoniczną Nagrodę Naukową IARP, przyznawaną za najlepsze rozprawy doktorskie i habilitacyjne, które wpływają na zawód architekta.
Autor zaczął od oceny jakie specjalizacje w medycynie mają swoje placówki i badał to na tle rozwoju medycyny i rozwoju tych specjalizacji. Wybrał dziesięć najczęściej występujących. Na jego liście była psychiatria, pediatria i onkologia ale także okulistyka, stomatologia, chirurgia, kardiologia czy ortopedia. Naukowiec opisał w swojej pracy doktorskiej kiedy wybrane specjalizacje powstały, jak się rozwijały. Tło badawcze architekta dotyczyło zagadnień z historii medycyny.
Praca doktora Strojnego jest pierwszą pracą doktorską z zakresu architektury i urbanistyki na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. Promotorką była dr hab. inż. arch. Natalia Przesmycka, prof. PL.
– Praca pokazuje, jak ważna jest rola architektury w tworzeniu dobrych i przyjaznych środowisk opieki zdrowotnej – podkreśla prof. Przesmycka. – Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom architektonicznym, szpitale mogą lepiej służyć pacjentom i personelowi medycznemu, co podnosi jakość opieki zdrowotnej.
Jak zapowiada autor, jeszcze jesienią monografia ma się ukazać drukiem. Zgodnie z polityką uczelni publikacja będzie w wolnym dostępie online.
(jkg)
Fot. Materiały prasowe