AI przegląda, lekarz analizuje
Nowoczesne narzędzie diagnostyczne dla lekarzy. Polscy specjaliści informują, że opracowali model sztucznej inteligencji oparty na największej na świecie bazie zdjęć klatki piersiowej.
– System jest tak zaprojektowany, by wspierać lekarza przy najbardziej żmudnych czynnościach i dać mu więcej czasu na analizę istotnych diagnostycznie cech – twierdzi Przemysław Biecek, kierownik projektu i lider zespołu badawczego MI2.AI, zajmującego się przetwarzaniem danych i uczeniem maszynowym.
To wspólne przedsięwzięcie naukowców z Politechniki Warszawskiej, którzy współpracowali z Polską Grupą Raka Płuca – stowarzyszeniem zrzeszającym lekarzy specjalistów, zajmujących się leczeniem raka płuc i klatki piersiowej.
Tak powstał model sztucznej inteligencji oparty na największej na świecie bazie zdjęć klatki piersiowej. Szukając podobnych obrazów, system może szybko przejrzeć tysiące referencyjnych badań tomografii komputerowej, w każdym badaniu błyskawicznie analizuje setki zdjęć, by precyzyjnie oznaczyć zmiany chorobowe oraz istotne cechy anatomiczne.
Twórcy wykorzystali 40 tysięcy obrazów tomografii komputerowej polskich pacjentów z lat 2010-2018, m.in. z badań przesiewowych w kierunku raka płuca.
Podobnych zasobów może być w Polsce dużo więcej. Każdego roku w kraju robi się kilkaset milionów badań laboratoryjnych z czego ponad 60 mln przypada na badania obrazowe, takie jak m.in. tomografia komputerowa.
Więcej o projekcie Xlungs w Serwisie Nauka w Polsce – naukawpolsce.pl.
(oprac. jkg)