ONKO-środy czyli wszystko co warto wiedzieć
„Nie taka radioterapia straszna! Fakty i mity na temat napromieniania” to temat wykładu – pierwszego z cyklu środowych spotkań z pacjentami – które od 21 lutego organizuje Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie.
Szpital zaprasza pacjentki i pacjentów, ich bliskich oraz środowiska popularyzujące wiedzę na temat leczenia nowotworów, na wykłady otwarte, które będą odbywać się raz w miesiącu (w każdą trzecią środę miesiąca). – To okazja, aby od najlepszych specjalistów dowiedzieć się o najnowocześniejszych metodach leczenia, wdrażanych terapiach, programach lekowych, jak również o pomocy psychologicznej w obliczu choroby i formach rehabilitacji pacjenta onkologicznego – informuje rzeczniczka szpitala Anna Guzowska.
Pierwszy spotkanie było poświęcone radioterapii. O tej metodzie leczenia mówiła dr n. med. Aleksandra Kozłowska – kierownik Zakładu Radioterapii USK 1 w Lublinie. W przystępny i niezwykle interesujący sposób przedstawiła ewolucję tej formy leczenia, której początki sięgają XIX wieku. Omówiła też nowoczesne, obecnie stosowane formy terapii. W rozmowie z pacjentami poruszono problem mitów dotyczących tej metody. Chorzy pytali czy w trakcie leczenia mogą np. leczyć zęby, szczepić się, a także o sposób ochrony przed uszkodzeniem skóry itp.
Kolejny wykład w ramach cyklu „ONKO – środy w USK 1” odbędzie się w trzecią środę marca tj. 20.03. O szczegółach szpital informuje na swojej stronie oraz na onkostrefa.usk1.pl
aa