Noblista o współczesnej medycynie
– Medycyna staje się coraz bardziej wyrafinowana, precyzyjna i skuteczna, ale postęp pociąga za sobą również wiele wyzwań etycznych i społecznych – ocenia izraelski biolog, laureat Nagrody Nobla.
– Jesteśmy świadkami rewolucji: rozwija się medycyna spersonalizowana. Do niedawna medycyna była w pewnym sensie uniwersalna (ang. one size fits all). Na przykład, gdy kobieta miała raka piersi – stosowaliśmy operację, chemioterapię i radioterapię. Teraz najpierw staramy się zrozumieć przyczynę choroby, ponieważ rak piersi u jednej pacjentki może mieć inny mechanizm powstawania niż rak piersi u innej chorej. Naukowcy tworzą obecnie atlasy chorób – sekwencje DNA tysięcy pacjentów z różnymi chorobami. Próbują zidentyfikować mutacje odpowiedzialne za różne choroby, i – z pomocą komputerów – modelują zmutowane białka, które je napędzają. Możemy określić strukturę zasadniczo wszystkich białek, w tym zmutowanych, które powodują choroby, i zaprojektować substancję chemiczną – lek modulujący jej aktywność. To ogromny krok naprzód we współczesnej medycynie – ocenia izraelski biolog prof. Aaron Ciechanover, który przewiduje, że być może wkrótce ludzie będą żyli nawet dłużej niż 115 lat, ale zbliżamy się do granic możliwości ludzkiego organizmu.
Aaron Ciechanover w 2004 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie procesu degradacji białek w komórkach za pośrednictwem ubikwityny. Jest profesorem w Technion – Izraelskim Instytucie Technologii w Hajfie i zasiada w Międzynarodowej Radzie Doradczej Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.
Naukowiec stwierdził w rozmowie z PAP, że sekwencjonowanie DNA pozwala przewidzieć, jakie choroby mogą rozwinąć się u pacjenta w przyszłości. Na przykład wariant genu APOE4 kilkakrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. Podkreślił jednak, że tego typu ustalenia to dane bardzo wrażliwe i wiedza na ich temat ma ogromne konsekwencje związane z życiem rodzinnym, pracą albo ubezpieczeniami zdrowotnymi.
Profesor dodał, że wraz z zespołem młodych, niezwykle utalentowanych ludzi pracuje obecnie w swoim laboratorium nad nowym lekiem na raka, który – jak ma nadzieję – wkrótce wejdzie w fazę badań klinicznych.
Pełny wywiad, którego udzielił izraelski biolog Aaron Ciechanover na naukawpolsce.pl
(oprac. jkg)