80-te urodziny kliniki i konferencja
W piątek 11 kwietnia rozpoczęła się Ogólnopolska Konferencja Położniczo-Ginekologiczna, która towarzyszy 80. rocznicy rozpoczęcia działalności Kliniki Położnictwa i Patologii Ciąży USK-1 w Lublinie.
W uroczystym otwarciu wziął udział prezes ORL Leszek Buk.
Konferencja, która odbywa się pod hasłem: Ścieżki rozwoju i doskonalenia położnictwa i ginekologii, zgromadziła wybitnych specjalistów z zakresu położnictwa, ginekologii oraz dziedzin pokrewnych. Podczas wydarzenia poruszano zagadnienia dotyczące najnowszych badań, technologii oraz metod leczenia, które mają ogromne znaczenie dla współczesnej praktyki medycznej w tej dziedzinie
Oficjalne otwarcie rozpoczęła kierująca kliniką prof. Anna Kwaśniewska, która przypomniała historię ośrodka.
Dzień wcześniej, 10 kwietnia odbyły się warsztaty praktyczne zorganizowane w Centrum Symulacji Medycznej UM oraz na terenie Kliniki Położnictwa i Patologii Ciąży USK-1 w Lublinie.
Początki kliniki sięgają stycznia 1945 roku, kiedy na Wydziale Lekarskim UMCS powołano do życia Katedrę Położnictwa i Ginekologii. Powstała wówczas Klinika Położniczo-Ginekologiczna na potrzeby której oddano pawilon dawnego Szpitala św. Wincentego a’ Paulo w Lublinie. Trzypiętrowy pawilon przy ul. Staszica 16 powstał w 1927 roku, na potrzeby oddziału położniczego i ginekologicznego szpitala, który jeszcze w XIX wieku założyły i prowadziły Siostry Miłosierdzia „Św. Wincentego á Paulo”.
– Szpital szarytek nieduży, stary, bardzo skromny i ciasny miał nowoczesne – jak na owe czasy diagnostyczne i terapeutyczne aparaty rentgenowskie, ale nie miał ani laboratorium analitycznego, ani prosektorium – wspominał powojenne lata i początki Wydziału Lekarskiego UMCS oraz Szpitala Akademickiego doktor Tadeusz Kielanowski, dziekan i rektor.
Pierwszą osobą pełniącą obowiązki kierownika kliniki świętującej jubileusz był ginekolog dr Aleksander Wośkowski (1890-1976), ówczesny ordynator szpitala przy ul. Staszica.
Zapamiętany przez współpracowników i uczniów jako świetny praktyk a równocześnie człowiek wielkiej zacności i skromności. Miał chwilowo prowadzić klinikę, wykłady i ćwiczenia ze studentami a robił to przez prawie cztery lata, wciąż prosząc władze uczelni o zwolnienie go z tych obowiązków.
Retrospektywa „80 lat Kliniki Położnictwa i Patologii Ciąży” była jednym z punktów programu uroczystego otwarcia konferencji, która odbyła się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.
(oprac. jkg)