Innowacyjna pracownia w zamojskim szpitalu
W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu powstała Pracownia Żywienia Pozajelitowego i Leku Jałowego. Właśnie została oficjalnie otwarta.
Pracownia wyposażona w najnowocześniejsze technologie, umożliwia przygotowanie specjalistycznego żywienia dla pacjentów, którzy z różnych przyczyn nie mogą być odżywiani drogą dojelitową.
– Dzięki niej zostaną zapewnione właściwe, najnowocześniejsze warunki do prowadzenia farmakoterapii. Mieszaniny żywieniowe, które będziemy wytwarzać są dedykowane wszystkim pacjentom, którzy dojelitowo nie mogą przyjmować preparatów żywieniowych, a więc zarówno noworodkom z dysfunkcją, jak i dorosłym z najróżniejszymi schorzeniami, u których wykluczone jest żywienie tradycyjne – mówiła „Dziennikowi Wschodniemu” podczas uroczystości 20 marca Małgorzata Młynarska, która kieruje apteką w „papieskim” szpitalu. Podkreślała, że pracownia, która powstała właśnie przy aptece jest bardzo ważna, bo innowacyjna.
Koszt inwestycji to blisko 1,2 mln zł, sfinansował ją Narodowy Fundusz Zdrowia.
Władze szpitala podsumowały inwestycje i zmiany jakie zaszły w placówce przez ostatnie pięć lat i zapowiedziały jakie mają plany. Te najbliższe, na ten rok, to utworzenie w nowej przestrzeni oddziału pediatrii a w dalszej perspektywie geriatrycznego i rehabilitacyjnego. Podczas środowego spotkania była też mowa o stworzeniu w SPSW im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu pracowni hemodynamiki oraz oddziału onkologicznego.
(oprac. jkg)