Złoty Wrzesień po lubelsku
– Badania profilaktyczne dzieci i regularne wykonywanie bilansów zdrowia, to najważniejsze – przekonywali lekarze podczas niedzielnej akcji zwracającej uwagę na problem nowotworów dziecięcych. Rodzinny piknik był finałem Złotego Września.
Złoty Wrzesień to międzynarodowa kampania poświęcona podnoszeniu świadomości na temat nowotworów wieku dziecięcego. Organizatorzy podkreślają jak ważne jest rozpoznawanie pierwszych objawów choroby, profilaktyka i umiejętne wsparcie chorych dzieci oraz ich bliskich.
Celem lubelskich obchodów Miesiąca Świadomości Nowotworów Wieku Dziecięcego, które przygotowało Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Chorobami Krwi oraz portal onkologia-dziecieca.pl było podnoszenie świadomości lokalnego środowiska na temat nowotworów dziecięcych oraz skaz krwotocznych.
– Bardzo ważne w wykryciu chorób nowotworowych u dzieci są badania profilaktyczne i regularne wykonywanie bilansów zdrowia – mówiła Radiu Lublin prof. Katarzyna Drabko, kierownik Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. – Nowotwory, które typowo występują u dzieci, rzadko występują u dorosłych. A nawet jeżeli, takim przykładem jest ostra białaczka limfoblastyczna – ona występuje zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, ale też ma inny przebieg, inną biologię. W związku z tym ważne jest, żeby te informacje na temat epidemiologii, wczesnych objawów nowotworów dziecięcych były odróżniane od podstawowej symptomatologii chorób nowotworowych u dorosłych – dodała.
Finałem akcji był piknik rodzinny zorganizowany 29 września na zamkowych błoniach w Lublinie. W programie organizatorzy zapowiadali dużo atrakcji dla najmłodszych a także zapraszali na spotkanie z prof. Anną Torres z Kliniki Ginekologii Dziecięcej Uniwersytet Medyczny w Lublinie – UMLub, którego tematem była ochrona i zachowania płodności pacjentów z chorobami nowotworowymi, również pacjentów pediatrycznych w imieniu których trudne decyzje muszą podejmować rodzice i opiekunowie.
(oprac. jkg)
Fot. Iwona Burdzanowska