Dbać o pacjenta warto
Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie zostało nagrodzone prestiżowym wyróżnieniem „Wymagaj Jakości”, które placówkom leczniczym przyznaje Rzecznik Praw Pacjenta i Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Jest to inicjatywa mająca na celu podniesienie standardów opieki medycznej w Polsce, promująca placówki, które stawiają na wysoką jakość świadczonych usług.
Uroczyste wręczenie wyróżnienia odbyło się w środę 26 marca br. w auli COZL. Dokonał tego dyrektor Departamentu Współpracy Biura Rzecznika Praw Pacjenta Jakub Adamski.
Centrum jest jednym z trzech ośrodków na Lubelszczyźnie, które może się poszczycić takim wyróżnieniem – to także szpital MSWiA w Lublinie i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej.
Na ponad 1000 szpitali, klinik i innych podmiotów medycznych w całej Polsce, które mogły ubiegać się o to wyróżnienie, nagrodzono 24 ośrodki. – Z radością informujemy, że do grona wyróżnionych dołączyło Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, potwierdzając swój wysoki standard usług i troskę o pacjentów – podkreślano w czasie uroczystości. Wyróżnienie przyznawane jest placówkom spełniającym rygorystyczne kryteria, takie jak akredytacja, prowadzenie rejestru zdarzeń niepożądanych oraz przestrzeganie praw pacjenta.
– Zadaniem projektu jest zachęcenie pacjentów do świadomego wyboru placówek medycznych, które wyróżniają się dbałością o jakość. W ramach projektu przyznawane są specjalne wyróżnienia dla placówek, które spełniają określone kryteria jakości świadczonych usług. Dzięki temu pacjenci mogą łatwiej podjąć decyzję o wyborze miejsca leczenia, mając pewność, że wybrana przez nich placówka oferuje usługi na najwyższym poziomie – informowała Koordynator Systemu Zarządzania Jakością i Akredytacji COZL, dr Beata Kościańska.
Projekt „Wymagaj jakości” to wiele korzyści dla pacjentów:
- świadomy wybór: pacjenci mogą wybierać wyróżnione placówki, aby mieć pewność, że otrzymają wysokiej jakości usługi medyczne;
- poprawa standardów: placówki medyczne są motywowane do podnoszenia jakości świadczonych usług, co prowadzi do ogólnej poprawy jakości usług medycznych w całym kraju;
- promocja najlepszych praktyk: dzięki wyróżnieniom, pacjenci mają dostęp do informacji o placówkach, które stosują najlepsze praktyki w opiece zdrowotnej.
,,Wymagaj jakości” to także korzyści dla szpitali. Biorąc udział w projekcie mają możliwość uzyskania prestiżowych wyróżnień, które są dowodem ich zaangażowania w świadczenie usług na najwyższym poziomie.
aa