Anatomia dla wszystkich – 101 lat temu
Przedwojenni lekarze nie tylko leczyli pacjentów. Zajmowali się także popularyzacją wiedzy medycznej. Wstęp na taki wykład kosztował równowartość ceny dwóch ówczesnych codziennych gazet.
W 1923 roku 21 października wypadał w niedzielę. Wolny od pracy czas można było wykorzystać na udział w odczycie „Jak zbudowane jest ciało człowieka”. Miało to być pierwsze z cyklu spotkań na jakie Wydział Społeczno-Wychowawczy Lubelskiego Stowarzyszenia Spożywców zapraszał do swojej siedziby przy ul. Zamojskiej 10 w Lublinie.
Pod tym adresem przez kilka lat działała redakcja czasopism wydawanych przez ówczesny LSS, była biblioteka, klub robotniczy. Tu spotykali się członkowie i sympatycy Komitetu Okręgowego Polskiej Partii Socjalistycznej Lewicy.
Z plakatu jaki zachował się w zbiorach Biblioteki Narodowej wynika, że prelegentem miał być doktor nauk medycznych R. Rupniewski.
I tu ciekawostka, w Lublinie w tamtym czasie żył i pracował doktor Rupniewski ale dwojga imion Edmund Zygmunt. Prowadził praktykę przy Radziwiłłowskiej i w roku kiedy był zorganizowany wykład – zaczął kierować Pogotowiem Ratunkowym, z którym był związany przez 26 lat.
W biogramie lekarza, zamieszczonym w publikacji dotyczącej historii cmentarza przy ul. Lipowej w Lublinie (gdzie Rupniewski jest pochowany) czytamy, że chirurg i naczelny lekarz miejski był także działaczem społecznym. Możliwe, że popularyzacja wiedzy medycznej wśród robotniczej i rzemieślniczej części społeczeństwa Lublina miała takich charakter.
Czy faktycznie to szef pogotowia relacjonował podstawy anatomii i na plakacie drukarz zrobił błąd? Czy może w 1923 roku z odczytem przyjechał jakiś inny doktor R. Rupniewski? Dziś się już chyba nie da tego ustalić.
(jkg)
Ilustracja Polona.pl