Za miesiąc startuje festiwal nauki
Niby środek wakacji a na stronie Lubelskiego Festiwalu Nauki – ruch. Wydarzenie zaczyna się dokładnie za miesiąc 14 września. Uczestnicy już zarezerwowali ponad 31 tysięcy miejsc by móc wziąć udział w projektach przygotowanych przez pięć lubelskich uczelni i wiele instytucji wspierających.
Przed nami dwudziesta edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki (LFN) – największej cyklicznej imprezy w naszym regionie, która upowszechnia naukę. Funkcja głównego organizatora tegorocznego wydarzenia przypadła Uniwersytetowi Medycznemu w Lublinie. LFN tworzą także: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Przyrodniczy, Katolicki Uniwersytet Lubelski i Politechnika Lubelska.
Tegoroczny festiwal odbędzie się pod hasłem „Człowiek sercem nauki”.
Już w czerwcu organizatorzy zapowiadali, że w tym roku chcą ofertą festiwalową zachęcą do udziału więcej osób niż w poprzednim. Szacowali też, że program stworzy dłuższa niż przed rokiem lista projektów.
W tym momencie, na stronie wydarzenia jest ich do wyboru prawie 1850. Z tego blisko 430 związanych z ochroną zdrowia. Przygotowali je naukowcy i studenci Uniwersytetu Medycznego oraz pracownicy Instytutu Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki. Oferta jest na bieżąco aktualizowana.
Pojawiają się dodatkowe terminy szczególnie obleganych pomysłów. Na przykład od wczoraj jest szansa na to by kolejni uczniowie klas V-VIII poznali na Wydziale Farmaceutycznym UM „Zalety i wady >wzmacniaczy< pamięci” i w ramach warsztatów poćwiczyli techniki pamięciowe.
Ale także program nadal wzbogacają kolejne projekty, jak choćby najnowsza „porcja” propozycji osób związanych z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie: „Uchroń się przed rakiem – profilaktyka raka szyjki macicy”, „Stres szkolny – jak go okiełznać?”, „To czego nie widać – rozwój płodu”, „Hej zabawo! Jak żyć aby zdrowym być-nasze zdrowie w naszych rękach. Piramida żywienia dzieci”, „Relaksacyjny masaż twarzy”, „Ratuj się kto może – sprzęt ratowniczy w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym dla niezaawansowanych”, „Nie bój się igły! Iniekcje – to nie takie straszne”, „Jestem nastolatką i pielęgnuję swój kwiat kobiecości – profilaktyka zakażeń intymnych narządu rodnego wśród nastolatek”, „Chuda czy chora? – zaburzenia odżywiania wśród dzieci i młodzieży”, „Jedno ukłucie, które może uratować życie czyli o badaniach profilaktycznych słów kilka” czy „Co się dzieje po urazie twarzoczaszki – leczenie skutki i profilaktyka”.
Na 14 września zaplanowana jest uroczysta inauguracja Lubelskiego Festiwalu Nauki. 15 września – Lubelski Piknik Naukowy na placu Teatralnym w Lublinie przed Centrum Spotkania Kultur. Od poniedziałku, 16 września do piątku 20 września, na lubelskich uczelniach i w instytucjach współtworzących LFN będą trwały prezentacje, wykłady, warsztaty i spotkania. 20 września – uroczyste zakończenie Lubelskiego Festiwalu Nauki.
Więcej na www.festiwal.lublin.pl
(jkg)