Okuliści z Ukrainy szkolą się w Lublinie
Od kilku miesięcy Klinika Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w ramach projektu Akademii Doskonałości w Anatomii Klinicznej i pod patronatem Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich, prowadzi szkolenia dla lekarzy okulistów z Ukrainy.
– Stale poszerzamy naszą współpracę z ośrodkami w Ukrainie, które tego bardzo potrzebują – zaznacza prof. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej USK1. – Ostatnio prowadziliśmy szkolenia w zakresie okuloplastyki i leczenia urazów a obecnie realizujemy cykl szkoleń w zakresie chirurgii okulistycznej we współpracy z Uniwersytetem im. Shupika w Kijowie. Bierze w nich udział dr Olga Denysiuk, która w Lublinie szkoli się w zakresie chirurgii ciała szklistego i siatkówki.
Dr Denysiuk została wyróżniona prestiżowym grantem Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich dzięki któremu szkoli się w lubelskiej Klinice Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej UM. Jak podkreśla uzyskane stypendium daje jej możliwość nauki i podnoszenia kwalifikacji. Szczególnie ceni sobie ćwiczenia z różnych technik i procedur chirurgicznych wykonywanych wirtualnie co pozwala chirurgowi na treningu przed rzeczywistą operacją. Denysiuk asystowała też przy wielu różnych operacjach, co jak zaznacza jest najskuteczniejszym sposobem na zostanie chirurgiem witreoretinalnym (w jednej z takich operacji uczestniczył też prof. Marek Rękas krajowy konsultant ds. okulistyki – wszyscy na zdjęciu).
Prestiżowe stypendium w zakresie chirurgii witreoretinalnej przyznawane przez Polskie Towarzystwo Chirurgów Okulistycznych, jest dla ukraińskich okulistów szansą w dążeniu do doskonałości w dziedzinie okulistyki. To także promowanie międzynarodowej współpracy i innowacji w chirurgii witreoretinalnej.
– Chcemy utalentowanym chirurgom dać możliwość uczenia się od najlepszych. Już mamy plany przyszłych wspólnych projektów badawczych, konferencji i warsztatów – informuje prof. Rejdak.
aa